Biyografi

Barış Kerem BAHAR

 

Müzik öğrenimine küçük yaşlarda İzmir Devlet Opera ve Balesi Çocuk Korosu’nda başladı. Birçok eserde solist ve korist olarak görev aldı.


1997 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı viyola bölümüne girdi. 


2000 yılında Sevda Cenap And Müzik Vakfı’nın gerçekleştirdiği Oda Müziği Yarışması’nda Özel Ödül, 2002 Nisan ayında “5. Uluslararası Edirne Klasik Müzik Yarışması” nda ikincilik ödülü aldı. 


Öğrenciliği sırasında solist olarak A. Vivaldi İki Viyola Konçertosu, W.A. MOZART Senfoni Konçertant ve “HUMMEL Fantasie” eserlerini çeşitli orkestralar eşliğinde seslendirdi. 


Ruşen Güneş, Apple Hill Chamber Players, Michael Kelley, Prof. Lukas David, Ellen Jewitt, Bruno Giuranna gibi önemli sanatçıların aktif olarak viyola ve oda müziği workshop/masterclass’ larına katıldı, Prof. Jerrold Rubinstein ile Mozart yorumu üzerine çalıştı.

 

2007 yılında D.E.Ü. Devlet Konservatuvarı’ndan Prof. Çetin Aydar'ın sınıfından, en yüksek not ortalamasıyla Pekiyi derece ile mezun oldu. 


2012 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı viyola sanat dalı master programını pekiyi derece ile tamamladı.

 

2013 yılında İtalya G. Puccini Konservatuvarı tarafından davet edildi, viyola ve oda müziği dallarında öğrencilerle masterclass’lar yaptı. 


İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda  Doç. Beste Tıknaz Modiri danışmanlığında Çiğdem Epikmen ile, İtalya Brescia “Luca Marenzio” Konservatuvarı’nda ise  çalışmalarını Luca Morassutti ile sürdürerek sanatta yeterlik eğitimini pekiyi derece ile tamamladı,  

İtalyan klavsen sanatçısı Giovanna Fabiano ile barok dönem stili üzerine çalıştı. 


2015 yılında J.S.Bach Sol Minör Viyola Konçertosu’nun Dünya Prömiyerini İtalya Brescia Pietro Da Cemmo Salonu’nda yaptı. 


2017 yılında DESO eşliğinde A.Stamitz Fa Majör Viyola Konçertosunun Türkiye Prömiyerini gerçekleştirdi. 


2017 Şubat ayında İtalya’da gerçekleştirdiği resitalinde Ebru Güner CANBEY’in “Viyola için Minyatürler” eserinin Dünya Prömiyerini gerçekleştirdi. 


“IANUA Ensemble” , “Morassutti Ensemble Barocco” barok grupların yanı sıra İtalyan org/klavsen sanatçısı Gabriele Levi ile oluşturdukları ikili “DuoPontis” ile konserler vermektedir.


İlk kitabı "Viyola Kitabı" Ocak 2018'de basıldı.


İkinci kitabı "Lillian Fuchs, Bir Viyolacının Portresi" Aralık 2018'de basıldı.


Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası gibi seçkin topluluklarda yer almaktadır.


Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi İcra Sanatları Fakültesi'nde  Doktor Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

image1